Duhringova dermatitida
Duhringova dermatitida (Dermatitis herpetiformis, Duhringův syndrom) je kožní projev nesnášenlivosti lepku a je vzácnější než celiakie. Vznikají při něm na různých částech těla svědivé puchýřky podobné oparům. DH se může objevit, podobně jako celiakie, kdykoliv během života. Bezlepková dieta je základní terapií DH. Odezva organismu na dietu může však být mnohem pomalejší než u celiakie. U některých lidí je nutné pro zabránění tvorby puchýřků navíc nasadit léky.
U všech nemocných s DD je nutné provedení enterobiopsie k určení stupně postižení sliznice. Průběh, komplikace, léčba i prognóza jsou u celiakální sprue i DH zcela shodné.
Choroba byla dlouho považována za čistě kožní záležitost, až do 60. let minulého století, kdy bylo prokázáno, že u 2/3 nemocných s dermatitidou vykazuje sliznice tenkého střeva stejné změny jako u celiakie a že nejen kožní, ale i střevní změny ustupují po bezlepkové dietě.
V současnosti jsou Duhringova dermatitida i celiakální sprue považovány za dvě rovnocenné formy manifestace glutenové enteropatie. Obě jsou na sobě zcela nezávislé.