Jdi na obsah Jdi na menu
 


Formy celiakální sprue

 

V současnosti se rozeznává pět forem celiakální sprue. Jednotlivé formy se liší příznaky, které jsou typické, atypické (mimostřevní) nebo chybí, anamnézou a histologickým obrazem ve střevní biopsii.
 
Klasická (typická) forma
má střevní symptomy a pozitivní histologický nález ve střevní   sliznici.
 
Subklinická (atypická) forma
zjistí se mimostřevní příznaky (např. neplodnost, hematologické a biochemické změny) a pozitivní histologický obraz ve střevní biopsii.
 
Silentní forma
příznaky chybějí, ale zjistí se bioptický nález a často pozitivní rodinná anamnéza.
 
Latentní forma
má pouze pozitivní protilátky. Vyskytuje se u osob, které měly diagnostikovanou CS v dětství a kontrolní biopsie při konzumaci stravy s lepkem prokázala normální histologický nález.
V těchto případech může jít o odběr normální sliznice při ložiskovém poškození tenkého střeva u některých nemocných v časné fázi CS.
Je také známo, že někteří pacienti po léčbě bezlepkovou dietou tolerují přechodně potravu s lepkem, než se znovu vytvoří zánětlivé změny sliznice tenkého střeva charakteristické pro CS. Konečně nelze vyloučit, že někteří jedinci mají pouze “dočasnou“ intoleranci lepku.
 
Potenciální forma
je většinou bezpříznaková. Imunologická abnormalita se manifestuje buď přítomností protilátek nebo zvýšením intraepiteliálních lymfocytů jako jediným nálezem v biopsii. Také tato forma může přejít v jiné formy CS.
 
 
 

 


Kontakt

Jana Adamovská

jana.adamovska@seznam.cz


Statistiky

Online: 2
Celkem: 31030
Měsíc: 966
Den: 29