Příznaky
U dětí se objevují příznaky po prvním setkání s lepkem, po zavedení obilných výrobků do výživy. Patří k nim průjmy, bolesti břicha, úbytek tělesné hmotnosti a slabost, vystouplé bříško, střídání nálad a zpoždění psychosomatického vývoje.
U starších dětí a dospělých často propuká onemocnění po zátěži (např. po nemoci, v těhotenství).
Pacienti bývají především slabí, výrazně hubnou a mají průjmy vyznačující se žlutou barvou, způsobené nevstřebáváním tuků. Slabost je podmíněna kromě nedostatečné výživy také chudokrevností. S tou je spojena i bledost pokožky a dušnost.
Stejně jako se nevstřebává vitamin B12 důležitý pro krvetvorbu, nevstřebává se ani vitamin K, který v játrech zajišťuje tvorbu proteinů potřebných pro srážení krve. U nemocných se tím pádem častěji objevujímodřiny, nadměrné krvácení z otevřeného poranění, nebo i skrytá krvácení do kloubů, svalů a měkkých tkání.
Obtížně se vstřebává i vitamin D, jeden z řídících činitelů metabolismu vápníku. Díky nedostatku vitaminu D se nedostává vápník z požité potravy přes střevní stěnu do krve a jeho hladina v krvi klesá. Organismus to kompenzuje odbouráváním vápníku z kostí, čímž vzniká tzv. metabolická osteopatie buď ve formě osteoporózy nebo osteomalacie. Obě nemoci se mohou projevovat bolestí v kostech a záškuby až křečemi.
Nedostatkem vitaminů trpí i pokožka, a tak se objevují kožní problémy – např. „koutky“ rtů, hnisavé záněty kůže, třepení nehtů, padání vlasů.
Pacienti mívají také otoky, vzedmuté břicho, kontrastující s jinak vyhublým tělem. Trápí je nadýmání.
Někdy se nemoc manifestuje neurologickými příznaky. Většinou se jedná o brnění končetin, jiné vnímání bolesti, dotyku a tlaku nebo mravenčení. Může se to ale týkat i poruchy hybnosti nebo nepřiměřených reflexů.
Dalšími příznaky u dospělých může být i amenorhea, infertilita a poruchy reprodukce.
Mnohdy je diagnóza stanovena pozdě, až ve stadiu komplikací hematologických (nevysvětlitelná a léčbě vzdorující anémie), kostních (osteoporóza) či nádorových.